Przepisy prawa budowlanego

Oj straszą straszą na wszystkich gruntach, ścianki gipsowo kartonowe zgłaszać? Czy nie? A może pozwolenie potrzebne?
A jak chce zamurować okna, w domku na wsi, a jest to dom własnościowy(co ma znaczenie), nie kole w krajobraz... to co też muszę zgłaszać? Albo gorzej.. starać się o pozwolenia? A drzwi co z okna mają być zrobione, żeby było osobne wejście?
Na goldenlajnie oświecił mnie bardzo miły pan architekt, że ścianek g-k nie trzeba zgłaszać, bo konstrukcja jest lekka nie obciąży konstrukcji domu, w każdej chwili można zdjąć, a okna i drzwi jak najbardziej tu wizyta w urzędzie, u architekta, kupa paierków, gdyż jest podstawowa różnica między zgłoszeniem a pozwoleniem. Zgłaszam pierdoły, a pozwolenia muszą być właśnie na takie przeróbki remontowe jak wybicie drzwi, nie ważne, czy ściana nośna czy nie, urzędnik musi zopiniować. Poza tym, co urzędnik, to inna interpretacja przepisów. Daję link do strony, gdzie po łepkach wyjaśnił Murator co i jak z tym prawem budowlanym:
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/remont-i-przebudowa-zgodne-z-prawem,6320_956.htm
Tylko kto mi udowodni, że coś zrobiłam?
...skoro dom nie ma żadnych planów, nie miał w momencie przejęcia go przez dziadka. Do tego na wsi co drugi dom świeci złamanymi przepisami, a tu sobie ktoś ocieplił, a tu postawił blaszaka na auto, a tu wejście nowe zrobił, tam zburzył i dobudował ścianę. Nikt po urzędach nie latał, nikt architekta nie zatrudniał, nikt tablicy nie stawiał informacyjnej. Niektóre przypadki rażą i bez wiedzy elementarnej grożą zawaleniem budynku. A gospodarze nie słyszeli nawet o tym że do urzędu trzeba, "no bo jak, to ich dom i kto ma się do nich wtrącać?"
Jak wygląda sprawa w tym mieszkaniu....
Było tak

A będzie tak

Dobudowane ścianki g-k, zamurowane schody na dół, na nich będzie korytarz, w jednej ścianie nie nośnej zalepione regipsem drzwi i przedłużenie korytarza wybite, na korytarzu starym będzie łazienka i pokoik dla gości, w łazience wylewka i zamurowane jedno okno, do łazienki doprowadzona woda i do kuchni też w kuchni podgrzewacz wody i w łazience również, w całym mieszkaniu poprowadzona nowa instalacja elektryczna, a jest siła więc problemu nie będzie, poprowadzone centralne ogrzewanie, z wyjściem na mieszkanie ojca i mieszkanie brata, osobne wejście z okna przerobione na drzwi i schody zewnętrzne na piętro.A i jeszcze jedno okno w sypialni zamurowane.To tyle.
Uwaga! Mam takie pytanie czy jak mam dom i robię sobie drugą łazienkę i remontuję trochę:) pokoje, to czy to jest inaczej traktowane jak wtedy kiedy robię sobie osobne mieszkanie? hym z pewnością urzędnicy inaczej na to patrzą.
A zapomniałam dodać, że jeszcze osobno do wodociągów trzeba iść żeby dali wytyczne aby podłączyć wodę osobno, do energetyki po to samo. Ale w pierwszej kolejności najpierw tą część ojciec będzie musiał przepisać na mamę, tzn wydzielił osobne mieszkanie i mama z prawem własności może się starać o osobne liczniki. To będzie najgorsza sprawa do załatwienia.
Mam bałagan w głowie, dobrze że od marca planujemy ten remont:)
Na bieżąco będę uzupełniać wszystkie niejasności.

Reply to this post